Asystent osobisty

W Sulejowie ruszyły usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej

Gmina Sulejów realizuje projekt Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Realizatorem tegoż przedsięwzięcia jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulejowie. Na ten cel pozyskano z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie w postaci 100% ponoszonych kosztów tj. 9000,00 zł.

Usługi miały rozpocząć się w miesiącu marcu niestety z uwagi na duże zagrożenie epidemiczne nie mogły być one świadczone.

Od połowy maja 2020 asystent osobisty osoby niepełnosprawnej rozpoczął już swoją pracę. W tej chwili to 1 osoba, ale pragniemy naszą usługę rozwijać i rozszerzać wsparcie dla kolejnych potrzebujących. Gorąco zachęcamy osoby, które zechciałyby zostać asystentem osoby niepełnosprawnej o zgłaszanie się do Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejowie. Wymagania jakie należy spełniać  to posiadanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej lub też posiadanie wykształcenia minimum średniego i rocznego udokumentowanego stażu – doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Pamiętajmy, że to bardzo ważny projekt prowadzący do poprawy życia ludzi niepełnosprawnych.

Program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej adresowany jest do osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Asystent pomaga m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności, czy podejmowaniu aktywności społecznej. Do zadań asystenta należy pomoc w wyjściu, powrocie, wyjazdach na rehabilitację, na zajęcia terapeutyczne, pomoc w zakupach, załatwianiu spraw urzędowych. Usługa asystenta jest realizowana przez 7 dni w tygodniu. Osoba niepełnosprawna może skorzystać miesięcznie z 30 godzin takiej usługi.

 Pani Ela z Sulejowa uczestniczka projektu powiedziała nam, że jest bardzo zadowolona z otrzymywanej pomocy w postaci usług asystenta. Jestem starsza, schorowana, dla mnie bardzo ważne jest, że mam takiego asystenta do pomocy. Przynajmniej jest ktoś, kto o mnie pamięta- odpowiedziała nam w rozmowie telefonicznej. My natomiast jako ośrodek pomocy  mamy nadzieję, że kolejne osoby będą zgłaszać swoje kandydatury na asystenta osobistego i przez to będziemy mogli dotrzeć z usługą do większej ilości mieszkańców naszej gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *