Specjalistyczne usługi opiekuńcze

DARMOWA REHABILITACJA W GMINIE SULEJÓW

Osoby niepełnosprawne z terenu Gminy Sulejów otrzymują wsparcie i pomoc w związku z ich sytuacją zdrowotną. Mieszkańcy Gminy korzystają z darmowej rehabilitacji wykonywanej w warunkach domowych. Świadczone są również bezpłatne usługi w zakresie logopedii i psychologii, które obejmują swoim zakresem osoby dorosłe.

To szerokie wsparcie realizowane jest od kwietnia 2019 roku dzięki pozyskaniu przez Gminę środków finansowych w ramach projektu ,,Pocuś ” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 72 960,00zł. To jedyna Gmina ze wszystkich gmin powiatu piotrkowskiego, która świadczy ten rodzaj usług. Godziny ze specjalistami są realizowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi po wcześniejszym wykorzystaniu przysługujących świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Bardzo często jest tak, że przysługująca pacjentowi rehabilitacja w ramach NFZ jest niewystarczająca, aby usprawnić zaburzone funkcje organizmu, dlatego też ten rodzaj pomocy jest tak bardzo potrzebny. Na obecną chwilę każdy z uczestników projektu otrzymuje 8 godzin miesięcznie darmowej rehabilitacji w warunkach domowych.

Ale to nie jedyne wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego każdego dnia 8 opiekunek środowiskowych z terenu Gminy świadczy osobom niepełnosprawnym swoją pomoc. Łącznie pomocą objęych jest ponad 30 osób. Mimo trwającej epidemii i ryzyka związanego z zakażeniem usługi opiekuńcze były realizowane każdego dnia. Bez wyjątku, codziennie opiekunki odwiedzały swoich podopiecznych w ich domach, dostarczając jedzenie, leki, pomagając w czynnościach domowych.

-Dziękuję Wam Wszystkim za Waszą pracę i proszę o dalszą aktywność z zachowaniem bezpieczeństwa – przekazał podziękowania Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski.

Natomiast od stycznia 2020 roku Gmina pozyskała środki z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu uruchomiono nową usługę asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. Asystent pomaga w wyjściu z domu, załatwia sprawy w urzędach, umawia wizyty lekarskie, robi zakupy i jest ,,pomocną dłonią” dla niepełnosprawneej osoby. Asystent pracuje przez 7 dni w tygodniu. Jednej osobie może pomagać przez 30 godzin w miesięcznie.

 – Jestem starsza, schorowana, to dla mnie bardzo ważne, że mam takiego asystenta do pomocy. Przynajmniej jest ktoś, kto o mnie pamięta- opowiedziała nam podczas rozmowy telefonicznej pani Ela z Sulejowa, uczestniczka projektu.

W tej chwili to jedna osoba, ale planowane jest docelowo zatrudnienie 10 asystentów. Miejmy nadzieję, że znajdą się osoby chętne, które zechcą takim asystentem zostać. Wystarczy posiadać roczne doświadczenie w pracy z osobą niepełnosprawną i wykształcenie minimum średnie lub zawód asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. Zgłoszenia oraz wszelkie informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulejownie pod numerami telefonów 44 616 20 33 wew 21 , 25 oraz tel. kom 515 105 987 .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *